Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Nebetyčná hora hlouposti zrozená z přízemnosti a lidské malosti

Nebetyčná hora hlouposti zrozená z přízemnosti a lidské malosti

V tramvaji bylo jako obvykle hlučno. Starší muž u okna na sedadle pro jednoho si četl knížku. Skupinka mladých lidí si vyprávěla novinky ze života jakéhosi influencera a jejich rozmluvu přerušoval více než hlasitý projev mladé pubertální dívky s velkým stříbrným kroužkem v nose.

Tramvaj byla skoro nabitá. Na další, přestupní stanici většina lidí vystoupila, aby jiní nastoupili. Mezi nimi i vysoký, obtloustlý, starší chlap asi s manželkou, kteří si sedli před muže s knihou. On do uličky s roztaženýma nohama. Vzápětí se uvedl hlasitým výkřikem: „Všichni jste tady bolševici“. Pozornost většiny očí se k němu obrátila, na což reagoval dalším hlasitým prohlášením: „Musíme bojovat na straně Ukrajiny proti těm zkur…..jm Rusákům“. V tramvaji nastalo nezvyklé ticho. Muž u okna s knihou se ošil, ale evidentně se držel zpátky.

Následovalo další, tentokrát adresné zaječení: „A za všechno můžou komunisti, v čele s tou zkur..nou pí.ou Konečnou“. To už muž s knížkou nevydržel, naklonil se dopředu k němu a procedil skrz zuby: “Už drž hubu“. Vzápětí se rozkurážený chlap vztyčil a otočil se k němu s výhružným pohledem...

Co následovalo, bylo nečekané pro všechny účastníky. Zespodu vedený, spirálový úder pravičky muže s knihou, posadil chlapa do uličky, když před tím zasáhl jeho bradu ve chvíli, kdy to určitě nečekal.

Ticho v tramvaji by se dalo krájet.

Manželka s velkým úsilím pomohla roztřesenému chlapovi nazpět na sedadlo a nabádala ho, aby už raději nic neříkal.

Muž s knížkou se zatím trochu ustrašeně schoulil a očekával zpětnou reakci okolí…. Nic. Jen mrtvé ticho se jakoby ještě prohloubilo a zhmotnělo. Vydrželo další tři stanice. Tam dvojice s dezorientovaným provokatérem vystoupila.

V tramvaji se opět začalo dýchat. Pomalu se rozproudily obvyklé rozhovory, začaly pracovat mobilní telefony, rozezněla se sluchátka –náctiletých i hlasité projevy nedoslýchavých důchodců.

Jen pár kradmých pohledů zavadilo o muže a nadpis knihy, kterou držel, nyní již v obou rukou.

Logo

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.