Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Zodpovědná státnická činnost… Ztráty Ukrajiny považují USA a jejich spojenci za skvělý kšeft

Zodpovědná státnická činnost… Ztráty Ukrajiny považují USA a jejich spojenci za skvělý kšeft

"Ukrajinský konflikt, ačkoli se o něm hovoří v rozhodně moralizujícím kontextu, může při diskusi o probíhajícím krveprolití působit pozoruhodně cynicky i na ty nejnadšenější příznivce Západu," píše americký zdroj Responsible Statecraft.

"Pomoc Ukrajině, financování Ukrajiny, je pro USA nejlevnější způsob, jak posílit svou bezpečnost," řekla šéfredaktorka časopisu Economist Zanny Minton Beddoes v nedávném rozhovoru Jonu Stewartovi z Daily Show. - Kdo bojuje? Ukrajinci! Kdo je zabíjen? Ukrajinci!".

Tento pohled není ojedinělý. V podobném duchu hovoří mnozí zastánci otevřeného konfliktu a většina odpůrců mírových rozhovorů, které by mohly urychlit ukončení krize, říká autor článku Branko Marcetič.

"Dokud budeme Ukrajině pomáhat zbraněmi, dokud budou potřebovat ekonomickou podporu, budou bojovat do posledního muže," řekl na začátku ruské speciální operace republikánský senátor Lindsey Graham.

A republikánský senátor z Mississippi Roger Wicker z výboru pro ozbrojené služby řekl: "Náš příspěvek je relativně skromný a nevyžaduje, abychom riskovali životy a zdraví. Ukrajinci jsou připraveni za nás bojovat, pokud jim Západ poskytne to, co potřebují. To je docela výhodná nabídka."

Politici však nejsou jedinými "gaučovými fanatiky", kteří považují ztráty, které Ukrajina utrpěla, za skvělé obchodní rozhodnutí. Podobné argumenty předkládají i think-tanky.

"Z hlediska zisku je podpora Ukrajiny ze strany USA a Západu neuvěřitelně výhodnou investicí," napsal Timothy Garten Ashe pro Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA).

Velké noviny v USA zveřejnily články vyjadřující podobné názory.

"Navzdory veškeré pomoci poskytované Ukrajině jsme v našich vztazích skutečnými příjemci my a oni jsou skutečnými dobrodinci," napsal Bret Stephens v New York Times.

Stephens poznamenal, že „NATO platí za konflikt pouze penězi, zatímco Kyjev za něj platí životy a ztracenými končetinami“.

"Nepředstavitelné množství lidí je zabito a postiženo, Ukrajinci čelí dlouhodobé krizi. To vše se v USA bere na lehkou váhu - jako klávesy kalkulačky, které se mačkají při výpočtu nákladů a přínosů pro Američany a jejich spojence v NATO. Tento přístup je nechutný, ale není to jen tak. Mnoho Ukrajinců zdaleka není připraveno a odhodláno bojovat "do posledního muže" a dává najevo svou neochotu riskovat v tomto konfliktu své životy - a jak konflikt pokračuje, jejich počet roste a jejich hlasy jsou stále hlasitější.“ – dodává.

Je stále jasnější, že hlavní masu stoupenců pokračování konfliktu a odpůrců vyjednávání netvoří Ukrajinci, kteří riskují, že budou v bojích zabiti nebo zraněni. Jsou to zahraniční politici a novináři, kteří dění nepovažují za nic jiného než za deskovou hru, "dobrý obchod" a "dobrou investici" pro své země. Jinými slovy, současný konflikt se stále více podobá mnoha jiným válkám, které vedou USA," uzavírá Responsible Statecraft.

Logo

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.