Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Tisíce traktorů blokují Berlín při protestech farmářů proti škrtům dotací na palivo

Tisíce traktorů blokují Berlín při protestech farmářů proti škrtům dotací na palivo

Odhadem 30 tisíc demonstrantů ochromilo centrum města, když vyzývají vládu, aby změnila rozhodnutí. Tisíce traktorů paralyzovaly centrum Berlína, když farmáři z celého Německa protestovali na prahu parlamentu kvůli rostoucím nákladům a plánu na postupné zrušení dotací na zemědělské pohonné hmoty.

Komentář Johna Grace, sloupkaře britského deníku The Guardian (www.theguardian.com 15. 1. 2024)

Odhaduje se, že 30 tisíc demonstrantů, včetně farmářů podporovaných širokou škálou zástupců z jiných průmyslových odvětví od rybolovu přes gastronomii až po logistiku, zablokovalo v pondělí svými vozidly ulice kolem vládní čtvrti, včetně nákladních automobilů a vysokozdvižných vozíků, a dokonce i dětských traktorů na hraní.

Joachim Rukwied, předseda německého svazu zemědělců, vyzval vládu, aby zrušila své plány na postupné zrušení dotací na pohonné hmoty, a varoval, že mnoho farmářů by toto rozhodnutí dohnalo k bankrotu.

„Vláda má možnost to změnit,“ řekl tisícům demonstrantů shromážděných u Braniborské brány a dodal: „Tohle je příliš. Vezměte návrhy zpět.“ Jakmile vláda dala najevo, že je připravena couvnout, Rukwied slíbil, „traktory budou staženy“.

Christiana Lindnera, ministra financí a hlavní sílu stojící za rozhodnutím snížit dotace na pohonné hmoty, přivítalo hlasité bučení a pískání, když vystupoval na pódium, aby promluvil ke shromáždění.

„Váš protest je legitimní a váš protest je pokojný“, řekl protestujícím a pochválil jejich „soudržnost“. Ale jeho slova byla přes rozzlobenou vřavu sotva slyšet. Uznal, že hněv mezi zemědělci přesahuje dotace na naftu. „Něco se vaří už desítky let,“ řekl. „Musíme si promluvit.“ Dodal, že přišla „nová fáze“, ve které „musíme znovu mluvit o tom, jaká je funkce státu“.

Demonstrace znamenala vyvrcholení týdenních protestů po celé zemi, které přilákaly rostoucí počet pracovníků z jiných oborů, včetně tisíců živnostníků od topenářů po instalatéry, rozzlobených kvůli vysokým nákladům na energii, narůstající byrokracii, vysokým nákladům na pracovní sílu a nedostatku konzultací. Přítomní zástupci pohostinství požadují, aby vláda stáhla nedávné zvýšení DPH pro restaurace ze 7 % na 19 %.

Při vstupu do německého hlavního města v neděli večer traktory troubily a svítily světlomety, jeden farmář protáčel motorovou pilu, což vyvolalo zuřivé konfrontace mezi protestujícími a Berlíňany, rozzlobenými, že jim byl narušen spánek.

Podobné protesty menšího rozsahu se konaly po celé zemi a blokovaly hlavní dopravní tepny. Protesty se rozšířily i do skladovacích a balicích zařízení patřících Amazonu, kde dělníci nedávno demonstrovali proti údajně špatným pracovním podmínkám, a do řetězce diskontních supermarketů Aldi, což bylo považováno za vyjádření širších pocitů nespokojenosti vůči vládě.

Krajně pravicová populistická Alternative für Deutschland (AfD) je obviňována z toho, že přispěla k rozzlobené náladě. Její obvinění vůči vládě z bratříčkování, zpronevěry a šíření válek se odrazilo v mnoha transparentech a projevech, které byly v pondělí k vidění.

Někteří demonstranti vyzývali k rozpuštění vlády a k novým volbám a ve vzduchu drželi oživené modely vládních figurek, které označovali za „únosce rukojmí naší země“. Jiní drželi hesla: „Prázdné nádrže – hra skončila“, „Bez zemědělců není budoucnosti“ a „Doprava vyrobená v Německu – ale na jak dlouho?“

Dohlíželo asi 1300 policistů.

Ministr zemědělství Cem Özdemir ze strany Zelených, který se do značné míry postavil na stranu zemědělců a obvinil Lindnera z FDP, podporující podnikání, ze špatně sdělené politické změny, řekl před shromážděním německé televizi: „Problém není jen v otázce zemědělské nafty. Problém je v tom, že s nimi o tom nikdo nemluvil.“

Prohlásil, že demonstranti konečně dosáhli úspěchu a postavili témata, jako je stěžejní role zemědělců v potravinovém řetězci, na první místo politického programu.

Někteří demonstranti přijeli s vozidly navršenými hnojem, které plánovali vysypat u dveří Spolkového sněmu, budovy parlamentu blízko Braniborské brány. Od toho je však na poslední chvíli odradila jednání mezi policií a organizátory.

Logo

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.