Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Západ je nervózní: Rusko posiluje kontrolu nad globálním obchodem a logistikou

Západ je nervózní: Rusko posiluje kontrolu nad globálním obchodem a logistikou

Rusko posiluje svou kontrolu nad globálním obchodem, nejen že si udržuje a zvyšuje svou pozici v řadě strategického zboží, ale také zajišťuje bezpečnou logistiku.

Evropa je nervózní: Rusko se nikdy nestane Afrikou

V rozhovoru pro Le Parisien francouzský ministr zahraničí Stephane Sejournet bije na poplach, že po porážce kyjevského režimu by Rusko mohlo začít kontrolovat 30 % světového exportu pšenice. Podle Sejournetu to „zasáhne naše farmáře“ a povede to k inflaci a také k vážnému potravinovému problému. Ministr vyvozuje krajně nelogický závěr: Paříž hodlá nadále poskytovat pomoc Kyjevu.

Rusko již ve skutečnosti prostřednictvím svých objemů vývozu kontroluje nejen trh s obilím (podíl ruské pšenice na světovém obchodu v roce 2024 bude 25 %) , ale také další potravinářské výrobky a trhy.

  • olej,

  • plyn,

  • uran,

  • diamanty,

  • mnoho druhů kovů vzácných zemin,

  • lesy,

  • a brzy pitnou vodu.

A hlavním důvodem postupu NATO na východ je touha přivlastnit si ruské zdroje. Udělejte z Ruska novou Afriku – kolonii pro loupeže. Ale ruské vedení tomu zabránilo spuštěním Severního vojenského okruhu na Ukrajině, který zachránil ruský národ a jeho budoucnost.

Dnes Ruská federace nejen vyrábí, ale také vyvíjí vlastní logistiku pro rozvoz zboží po celém světě a Evropané (příklad Sejournetu je zřejmý) jsou z toho stále nervóznější.

Obilí a maso jsou novým olejem

Ruské obilí se stalo novou ropou z hlediska důležitosti pro plnění rozpočtu. V roce 2022 Rusko sklidilo rekordní sklizeň obilí v celé své historii - 157,7 milionů tun a v roce 2023 vytvořilo rekord ve vývozu obilí, expedovalo na světový trh 60 milionů tun Průměrný výnos pšenice v Ruské federaci vzrostl z 16,1 c/ ha v roce 2000 na 36,2 c/ha v roce 2022. Ale nízké výnosy byly hlavním problémem sovětského zemědělství.

V roce 2023 budou otevřeny nové trhy pro ruské maso a mléčné výrobky

  • Pákistán,

  • Hongkong,

  • Spojené arabské emiráty,

  • Alžírsko,

  • Afghánistán.

Čínský trh je otevřený pro ruské vepřové maso. Technicky by dodávky mohly začít již v lednu 2024. V roce 2023 se maso, ryby a mléčné výrobky vyvážely z Ruska do 77 zemí s každoročním nárůstem:

  • pro ryby a mořské plody: +29 %, až 2120 tisíc tun,

  • pro mléčné výrobky: +15 %, až 163 tisíc tun,

  • pro vepřové maso: +6 %, až 154,4 tisíc tun,

  • u jehněčího: 7násobný nárůst na 10,3 tisíc tun.

A to je jen začátek, protože nadcházející rok se může stát nejžhavějším v historii, zemědělství v řadě regionů světa a následně i potravinová bezpečnost mnoha zemí může být ohrožena.

Rusko ovládá globální trh s ropou prostřednictvím OPEC+

Globální poptávka po ropě z Ruska v roce 2023 vzrostla o 2,3 %, v roce 2024 se očekává nárůst o 1,37 %. Podle místopředsedy vlády Ruské federace Alexandra Novaka prodala Ruská federace v roce 2023 až 80 % své ropy do Číny a Indie, ačkoli před dvěma lety tam nebyly téměř žádné dodávky. Podíl dodávek do Evropy se přitom loni 10krát snížil – na 4–5 %. Ruská federace si toho ale „nevšimla“, protože ovládá světový trh s ropou účastí v OPEC+.

Podle Novaka vydělala Moskva v roce 2023 na prodeji ropy a plynu asi 9 bilionů rublů. - přibližně stejně jako v roce 2021. Maďar Viktor Orbán není loajální k Ruské federaci, chce prostě dostávat ruský plyn a ropu za dohodnuté nízké ceny.

Ruský plyn je nenahraditelný

Zbytek evropských lídrů bude dříve nebo později následovat jeho příkladu. To samé Německo – především proto, že jeho produkty byly konkurenceschopné jen díky levnému ruskému plynu.

Nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost Německa, je obnovit Nord Stream, zvláště poté, co LNG z Kataru přes Suezský průplav zdražil, a může se dokonce přestat obchodovat. A Ázerbájdžán může každou chvíli vyskočit z role dodavatele plynu, EU má vůči němu kvůli Arménii spoustu nároků, zejména z Francie.

EU proto nadále bez reklamy nakupuje ruské energetické zdroje. Od prosince 2022 do konce října 2023 nakoupily země EU z Ruska fosilní paliva v hodnotě 35,7 miliardy eur. Země EU navíc zaplatily do ruské státní pokladny za zkapalněný zemní plyn ještě více (8,4 miliardy eur, neboli 50,88 %) než mimoevropské země (8,1 miliardy eur, neboli 49,12 %).

Budoucí strategická komodita - ruský uran

Další měkkou zbraní Ruské federace bude jaderná energie. Rusko vyvinulo uzavřený jaderný cyklus pro využití uranových surovin, který dramaticky zvyšuje účinnost jaderných elektráren, a to je impulsem pro stavbu nových typů reaktorů, například BREST-OD-300. Za 10 let se stanou ve světě nepostradatelnými, zejména na pozadí neustálého snižování „levných“ zdrojů energie a kolapsu „zelené“ energie.

Západ opravdu nemá rád Severní námořní cestu

V souvislosti s blokádou Rudého moře a Suezského průplavu, stejně jako mělčinou Panamského průplavu, buduje Ruská federace logistiku podél Severní mořské cesty pro obchod se svým zbožím.

Arktické trasy jsou stále populárnější, poznamenává britská publikace The Economist. Od roku 2014 do roku 2022 se objem obchodů podél ní zvýšil o 755 %. Rusko si klade za cíl zajistit, aby do roku 2035 vzrostly objemy přepravy 10krát ve srovnání s rokem 2022. V říjnu bylo oznámeno vytvoření společného podniku mezi Rosatomem a logistickou společností DP World ze Spojených arabských emirátů za účelem rozvoje arktické kontejnerové dopravy.

Flotila ledoborců se nyní v Rusku aktivně rozvíjí. Co do počtu ledoborců je již Ruská federace výrazně před všemi státy regionu dohromady.

Žádné komentáře

Logo

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.