Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /www/doc/www.dialog-komunistickylist.cz/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342

Čtěte Dialog • otázky • odpovědi, komunistický list vědeckého komunismu, marxismu-leninismu!

Odborářské boje napříč světem

Odborářské boje napříč světem

Převzato ze zpravodaje Federace indických bankovních zaměstnanců (BEFI), říjen 2023 (překlad V. Sedláček).

24. září – po 146 dnech zastavení práce, Writers Guild of America (WGA), který zastupuje hollywoodské scénáristy, a Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), sdružení největších hollywoodských studií a produkčních společností, oznámily, že bylo dosaženo dohody. Vedení odborů oznámilo, že hlasovalo pro ukončení stávky a doporučilo, aby členové hlasovali pro ratifikaci smlouvy. Členstvo odborů začalo hlasovat 2. října.

Image

Zdá se, že odboráři byli ve svém úsilí úspěšní. MOA zahrnuje zvýšení minimální mzdy a náhrad, zvýšení sazeb důchodového a zdravotního fondu, zlepšení podmínek délky zaměstnání a velikosti spisovatelských týmů a lepší licenční poplatky, včetně zahraničních streamingových zůstatků. Stanoví také podmínky pro umělou inteligenci, přičemž dohoda nebrání spisovatelům nebo produkcím využívat generativní AI, ale zakazuje používat software pro snížení nebo odstranění spisovatelů a jejich platu. Spisovatel se může rozhodnout používat AI při provádění spisovatelských služeb, pokud s tím společnost souhlasí, ale společnost nemůže vyžadovat, aby spisovatel používal software AI (např. ChatGPT) při provádění scénáristických služeb.

Učitelé napříč Evropou protestují proti nedostatečným zdrojům a ubohým pracovním podmínkám

Učitelé a další školští pracovníci v Evropě bojují proti katastrofálním podmínkám ve školách, když začíná nový akademický rok, s řadou protestů a stávek po celém kontinentu.

Litevští učitelé zahájili 22. září měsíční stávku, informovala LRT. Litevský Odborový svaz pedagogických pracovníků požaduje okamžité zvýšení platů o 20 procent a dalších 30 procent v lednu, jakož i menší počet tříd a snížení pracovní zátěže. Vláda uvedla, že o zvýšení platů v letošním roce neuvažuje, a navrhla zvýšení o 21 procent v příštím roce. Současná inflace je 6,2 procenta, ale růst cen činil za poslední rok v průměru 16,2 procenta.

Učitelé v Estonsku mohou také brzy stávkovat, protože vláda navrhla zvýšení platů v příštím roce jen o 1,7 procenta a zmrazení platů pro všechny ostatní pracovníky ve veřejném sektoru, informovala ERR. Učitelské odbory uvedly, že by to zradilo sliby o zvýšení platů učitelů na 120 procent národního průměru.

22. září protestovali portugalští učitelé v Lisabonu poslední den své pětidenní stávky na výzvu Unie všech pedagogických pracovníků, aby požadovali obnovení „zmražených“ výhod a dávek po šesti a půl odsloužených letech.

Tisíce učitelů protestovaly 26. září v srbském Bělehradě před celostátní stávkou škol plánovanou na říjen. Školské odbory požadují, aby platy ve školách dosáhly celostátního průměru a aby školy dostaly finanční prostředky na zvýšení platů. V Itálii svolal svaz CSLE na 25. září celostátní stávku škol. Vyzval ke zvýšení platů na „evropský standard“, jakož i ke zvýšení počtu zaměstnanců a dalším zlepšením platů a podmínek.

Řečtí učitelé obnovili bojkot nového systému individuálního a školního hodnocení. Federace středoškolského personálu (OLME), jak uvedla společnost Alfavita, se postavila proti „kategorizaci škol a učitelů, prodloužení naší pracovní doby a zostření pracovních podmínek“.

Přibližně 7 000 lidí se 23. září připojilo k protestu kvůli vzdělávání v Berlíně a dalších 8 000 se připojilo k protestům po celém zbytku Německa, uvedl list Hamburger Abendblatt. Organizátoři protestů napsali „Německo se nachází v jedné z nejvážnějších krizí vzdělávání od založení Spolkové republiky“ a varovali před rostoucím nedostatkem učitelů a nedostatečným financováním.

Ve Vídni se 20. září připojilo k demonstraci kolem 1 500 mimoškolních pedagogů. Varovali před stávkami proti novému zákonu, který by odstranil jejich pracovní úlohu a vedl ke snížení platů o 19 procent, uvedl časopis Judge Welt (Soudní svět).

Dělnické stávky a studentské protesty ve Finsku

Dělníci a studenti ve Finsku během posledního zářijového týdne zahájili sérii stávek a protestů proti úspornému a protidělnickému programu vlády, koalice vedené pravicovou Národní koaliční stranou a krajně pravicovou Stranou Finů. Ústřední organizace finských odborů svolala kampaň tří dnů protestů a odchodů týdně po dobu tří týdnů, uvedla YLE.

Studenti univerzit a středních škol také zahájili protesty a okupace proti úspornému rozpočtu. To zahrnuje snížení příspěvku na bydlení, které by donutilo ty, kteří dostávají podporu, aby se přestěhovali, pokud jejich nájemné překročí určitý limit, což se podle odhadů týká 56 000 lidí. Další ekonomické změny, proti kterým se dělníci a studenti staví, zahrnují výjimku z národního vyjednávání pro firmy, neplacenou nemocenskou, snížení podpory v nezaměstnanosti atd.

Pracovníci soudů v Portugalsku pokračují ve stávkách

Soudní úředníci v Portugalsku pokračují ve stávce na dobu neurčitou a od ledna každé odpoledne zastavují práci. Požadují vyplacení příplatku ke svému platu zpětně od ledna 2021, jakož i nová povýšení a pracovní místa. Soud tento měsíc rozhodl, že vládní uvalení požadavku minimální služby na soudní stávku je nezákonné.

Nové protesty proti úsporným opatřením v Rumunsku

21. září se pracovníci v Rumunsku sešli před ministrem financí, aby protestovali proti úsporným opatřením, která by snížila počet pracovních míst a platů ve státní správě a zrušila celá oddělení. Protest svolala Federace odborových svazů veřejné správy (PUBLISIND), které se zúčastnilo 3 000 lidí. Až 15 000 zaměstnanců ministerstva financí uspořádalo v srpnu divoké stávky proti úsporným plánům, které budou stát každého pracovníka přibližně 700 lei (cca 3 500 Kč) měsíčně. Národní svaz veřejných financí uznal, že nemůže kontrolovat odchody.

Stávka v belgických věznicích

Vězeňský personál v Belgii zahájil 25. září 48hodinovou národní stávku, aby odsoudil „nehumánní“ a přeplněné podmínky, které postihují vězně a personál. Účast na stávce byla velmi vysoká.

Během stávky protestovali také vězni, a to v obou jazykových komunitách Belgie (vlámské i frankofonní; pozn. překl.).

Piloti společnosti QantasLink v Západní Austrálii stávkují za vyšší platy

Přes 200 pilotů ze společnosti Network Aviation v západní Austrálii zastavilo 4. října na 24 hodin práci. Společnost Qantas byla nucena zrušit polovinu svých oblastních letů napříč státem, což se dotklo asi 3 500 cestujících.

Australská federace leteckých pilotů (AFAP), zahrnující piloty zaměstnané společnostmi Network Aviation a QantasLink, je ve sporu s oběma dceřinými společnostmi Qantasu.

Učitelé Melbournské univerzity drželi druhou stávku za zlepšení platů a podmínek - téměř 1 400 z celostátního vzdělávání třetího stupně

Členové Vzdělávací unie (NTEU) na Univerzitě v Melbourne (UoM) vykročili k týdenní stávce 2. října 2023. Akce následovala po 24 hodinové stávce 28. srpna, kdy některé fakulty stávku o týden prodloužily. Stávka následuje po 12 měsících vyjednávání, která nevyřešila rozdíly ohledně jistoty zaměstnání, pracovního vytížení, pružných pracovních úvazků a požadavků na růst mezd. NTEU požaduje zvýšení platů o 15 procent během tří let, nebo zvýšení v souladu s indexem spotřebitelských cen, plus 1,5 %. Poslední zvýšení platů členů bylo 2,2 % v roce 2021.

Celostátní jednodenní stávka v Belgii proti zákonu proti demonstracím

Belgičtí pracující se 5. října spojili k protestům a stávkám proti novému zákonu omezujícímu právo na protest. Zákon by soudcům umožnil zakázat „výtržníkům“ připojit se k jakýmkoli protestům až na tři roky, nebo na šest let, pokud to označí za druhý přestupek, informoval list L’Echo.

Lékaři a lékárníci zastavili práci na protest proti úsporným opatřením německé vlády

2. října tisíce praktických lékařů a lékárníků v Německu uzavřely své ordinace a lékárny na protest proti úsporné politice „semaforové“ koaliční vlády Sociálnědemokratické strany (SPD), Zelených a Svobodné demokratické strany (FDP).

Spolkový rozpočet na výdaje na zdravotnictví byl snížen z 24,5 miliardy eur v roce 2023 na 16,2 miliardy v roce 2024, a to navíc k inflačním a energetickým nákladům, které nesou praktičtí lékaři a lékárníci.

Indičtí strojvedoucí stávkují

Počet vlakových nehod v zemi jasně ukazuje, jak zlá je práce strojvedoucích (zejména strojvedoucích nákladních vlaků) na indických železnicích. Dlouhá pracovní doba, dlouhé noční směny a málo přestávek vytvářejí problémy na pracovišti, které někdy vedou ke smrtelným nehodám. Neutěšenou situaci těchto strojvedoucích zhoršuje nedostatek inovací a provozní restrukturalizace na železnicích. K dispozici je přibližně 3,15 milionu pracovních míst. Odhaduje se, že za posledních 31 let železniční sektor zrušil více než 4,4 milionu pracovních míst. Délka vlaku se snižuje o 18 %, počet vagonů se snižuje o 21 % a počet lokomotiv se snižuje o 57 %. To zvyšuje tlak na stávající zaměstnance a kolegy, aby vyhověli požadavkům veřejnosti, což vede k vyhoření a smrtelným nehodám.

Pracovníci ASHA v (indickém) Biháru dosáhli po dlouhé stávce velkého vítězství

12. srpna 2023 bylo historickým vítězstvím stávky ASHA (Akreditovaných aktivistek v oblasti sociálního zdraví) v Biháru, když se státní vláda dohodla na zvýšení měsíční platby Rs. 1 500 (cca 400 Kč) měsíčně a platbu poskytla jako „honorář“ místo „odměny“. 31 denní časově neomezená stávka asi 1 sta tisíc zaměstnanců a pomocníků ASHA v celém Biháru začala 12. července 2023 pod společným praporem ASHA Samyukta Sangharsh Manch, s Bihar Rajya ASHA Karyakarta Sangh – Gope-Group (AICCTU) a ASHA a svazem ASHA Facilitators Union v čele.

Stávka ASHA byla největším ženským dělnickým hnutím v nedávné historii Biháru s desítkami tisíc ASHA zaměstnanců, kteří se sjednotili pro toto masivní hnutí.

Stávka pokračovala 31 dní téměř ve všech zdravotních střediscích - Primary Health Centres (PHC), Community Health Centres (CHC) a Referr. Navzdory stávce se pracovníci ASHA postarali o to, aby nouzové práce, stejně jako případy porodů nebyly nepříznivě ovlivněny.

Logo

Rubriky


Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /www/doc/www.dialog-komunistickylist.cz/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342

Marxismus-leninismus


Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /www/doc/www.dialog-komunistickylist.cz/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342

Tištěný Dialog


Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /www/doc/www.dialog-komunistickylist.cz/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342

Redakce


Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /www/doc/www.dialog-komunistickylist.cz/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342

 

Názory uvedené v textech, rozhovorech a komentářích na našem webu se nemusí shodovat s názory redakce Dialogu.

©2020 Dialog. Všechna práva vyhrazena.


Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /www/doc/www.dialog-komunistickylist.cz/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342